Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonası Antalya’da Başlıyor

Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonası Antalya’da Başlıyor

Yurt genelinden 2 binin üzerinde sporcunun ve Dünya Şampiyonlarının da katılımıyla minikler, yıldızlar, gençler ve büyükler kategorilerinde; Qinda, Sanda ve Taolu turnuvası Antalya ev sahipliğinde düzenlenecek

Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu tarafından 26 Ocak 5 Şubat tarihleri arasında Antalya Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenecek organizasyona, Dünya Şampiyonlukları bulunan milli sporcular da yer alacak. 2 binin üzerinden sporcunun katılması beklenen organizasyonun açılış seremonisi 28 Ocak Pazartesi günü birçok özel misafirin katılımıyla saat 14.00’da yapılacak. Şampiyonanın ilk üç gününde minikler ve yıldızlar, sonraki üç günde ise gençler minderde boy gösterecek. Turnuvanın son dört gününde ise bay ve bayan kategorilerinden sporcular kozlarını paylaşacak. Organizasyon komitesi Minik, Yıldızlar Wushu Kung Fu Türkiye Şampiyonası müsabakaları için yaşları küçük olan çocukların güvenliği için Şampiyona organizasyonunun merkezi olan Falez Otelin içindeki salonda yapma kararı aldı.

Antalya’da büyük şölen

Federasyon Başkanı Mehmet Zeki Akıncı, organizasyon öncesi yaptığı konuşmada ziyafet havasında bir şampiyonanın Antalya’da gerçekleşeceğini ifade etti. Wushu Kung Fu ailesinin Türkiye’de büyüdüğünü belirten Akıncı, “Her geçen gün büyüyen ve gelişen Wushu Kung Fu ailesi, şölen havasında bir turnuvaya şahitlik edecek. Antalya’da düzenlenecek Wushu Kung Fu Şampiyonası için sporcular, aylar öncesinden hazırlıklara başladı. En küçüğünden en büyüğüne saygı, sevgi ve hoşgörü sınırları içerisinde heyecanla beklediğimiz Wushu Kung Fu Şampiyonasına kavuşmanın mutluluğu içindeyiz. Hakeminden sporcusuna, antrenöründen seyircisine çok güzel hatıraların benliklere kazınacağı, yeni şampiyonların kürsülere çıkacağı, dünya genelinde söz sahibi olacak sporcularımızı kucaklayacağımız bir şampiyona olacak” dedi.

Wushu Kung Fu sanatına büyük önem

Akıncı, Wushu Kung Fu sporunun önemine değindi. Wushu Kung Fu sporuyla, sprocuların fiziksel ve ruhsal olarak gelişim kaydettiğini vurgulayan Akıncı, sözlerini şöyle bitirdi; “Amacımız, binlerce yıldır bedenimizi, zihnimizi ve ruhumuzu yegâne geliştiren Wushu Kung Fu sporunun bir yaşam gerçeği olarak ailelerimizin sosyal hayatlarına katmaları için gayret gösteriyoruz. İnsanların Wushu Kung Fu sporunu yaparak daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam tarzı ulaşabilirler. Biz de bu sporu tüm Türkiye’ye yaymak için çabalıyoruz. Wushu Kung Fu Şampiyonası organize eden tüm camia arkadaşlarıma teşekkürü borç bilirim. Wushu Kung Fu sanatını görmek isteyenleri Antalya’ye bekliyoruz’”

Wushu Kung Fu Nedir?

Güç iş, zor teknik ve sanat anlamına gelen Wushu Kung Fu, Çin savunma sanatlarının genel adıdır. Wushu Kung Fu, savaşma sanatı veya fiziksel yetenek anlamına gelmektedir. ‘Wu’ savaş, otorite ve fiziksel uygulama gibi anlamlara; ‘Shu’ ise sanat, teknik ve yetenek gibi anlamlara geliyor. Bununla beden ve ruhun uyumu sağlanır. Kişisel gelişimin, iradenin ve öğrenme kabiliyetinin güçlenmesi ile hoşgörülü bir davranış biçimi sağlanır. Türkiye genelinde 114 bin lisanslı sporcu, 76 il temsilciliği, 560 kulüp, 2 bin 828 hakem ve 6 bin 461 antrenör bulunuyor.

Diğer Haberler
TÜRKİYE WUSHU KUNGFU FEDERASYONU BAŞKANLIĞI WİNG CHUN BRANŞI (-İSTANBUL-) DENKLİĞİ VE SINAVI   WİNG CHUN
TÜRKİYE WUSHU KUNGFU FEDERASYONU BAŞKANLIĞI WİNG CHUN BRANŞI (-ANKARA-) DENKLİĞİ VE SINAVI WİNG CHUN DENKLİĞİ
  Kursun yapılacağı yer : Halkalı Osman Solakoğlu Spor Kompleksi Tarih : 04-16.03.2019 Katılım ücreti
  Kursun yapılacağı yer : Halkalı Osman Solakoğlu Spor Kompleksi Tarih : 04-16.03.2019 Katılım ücreti
 İSTANBUL WUSHU KUNG FU 1-2-3- 4-5. DUAN SINAVI    YER:HALKALI OSMAN SOLAKOĞLU SPOR SALONU (02-03 MART